mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Sonda

Jaki stosujesz preparat pk/o kleszczom
 
Start   Artykuły Profilaktyka Pasożyty serca
Pasożyty serca

 

 altDIROFILARIOZA nicień sercowy i podskórny 

 
 
 
  
W ostatnim czasie coraz częściej stwierdza się u psów w Polsce .Przypadki rodzimej inwazji dirofilariozy wskazują na powszechne występowanie komarów będących żywicielami pośrednimi i wektorami tego pasożyta. Pasożyt ten jest niebezpieczny także dla człowieka. Jest to niebezpieczna zoonoza, której przenosicielami są komary.

ŹRÓDŁA i DROGI ZAKAŻENIA
Głównym rezerwuarem pasożytów są zakażone psy lub koty, natomiast przenosicielami larw inwazyjnych (mikrofilarii, które dostają się do krwi) są komary nie tylko z rodzajów Anopheles, Aedes i Culex, jak dotychczas sądzono, ale  także pospolite gatunki  komara, które  występują w Polsce.

U zwierząt występują dwie postacie kliniczne dirofilariozy: sercowa wywołana przez D.immitis (nicienie pasożytują w sercu) oraz podskórna wywołana przez D.repens (nicienie pasożytują w tkance podskórnej).

W ostatnich latach w Europie obserwowany jest wzrost ilości zwierząt zarażonych tymi pasożytami, co związane jest z przemieszczaniem się ludzi oraz zwierząt i rozprzestrzenianiem choroby z rejonów stałego ich występowania (na przykład z krajów śródziemnomorskich).

JAK ZARAŻA SIĘ CZŁOWIEK?
Człowiek  jest przypadkowym żywicielem dirofilarii. Zmiany  podskórne  powodowana  przez D. repens mogą występować w różnych miejscach ciała i mogą powstać w okresie od kilku miesięcy do kilkunastu lat od momentu zarażenia. W  2008  roku  w  Polsce  rozpoznano  po  raz  pierwszy  5  przypadków  podskórnej dirofilariozy u pacjentów, co potwierdza obserwowaną w Europie tendencję rozprzestrzeniania się tej inwazji.

Jak Zapobiec i zwalczać

 

Zapobiegamy stosując preparaty repelentne.Skutecznym preparatem jest Advantix  alt Należy też stosować profilaktycznie preparat Advocate  alt.
 
 

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Informacja

Przypominam o obowiązkowych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Obowiązkowi poddane są psy od 2-go m-ca życia. ZAPRASZAMY DO GABINETU-DLA KAŻDEGO NOWA KARTA TOVET -informacje na temat karty w zakładce AKTUALNOŚCI lub na miejscu w gabinecie
W okresie nasilonej aktywności kleszczy zapraszamy do gabinety na badania krwi. Wynik badania morfologicznego po 20 min.