mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Sonda

Jaki stosujesz preparat pk/o kleszczom
 
Start   Artykuły Profilaktyka Sterylizacja kotki
Sterylizacja kotki
Spis treści
Sterylizacja kotki
Strona 2
Wszystkie strony

 Kiedy należy sterylizować?
Zaleca się sterylizowanie kotek po osiągnięciu dojrzałości płciowej, tj. po pierwszej rujce. Na zachodzie, nawet u 3-miesięcznych kotek. Niesie to jednak za sobą pewne ryzyko zaburzenia rozwoju kotki i w rezultacie jej niedojrzałości psycho-fizycznej.

Przygotowanie do zabiegu i jego wykonanie

Kotka generalnie powinna być zdrowa-aktualne szczepienia, powinna być odrobaczona oraz być w okresie spokoju płciowego.W dniu zabiegu kotka powinna być na czczo tzn na 10 godzin odstawiamy jedzenie pozostawiając wodę do picia. Dokładny plan działania należy omówić z lekarzem weterynarii.

Zabieg polega na usunięciu przez rozcięte powłoki brzuszne macicy z jajnikami. Najbardziej popularne i sprawdzone jest operowanie przez cięcie w linii białej  poniżej pępka. Długość cięcia zależy od osobniczych uwarunkowań anatomicznych kotki oraz umiejętności chirurga i waha się od 3 do 12 cm. Oczywiste jest, że preferowane jest jak najmniejsze cięcie, jednak czas gojenia małej i dużej rany jest taki sam, natomiast przy małym cięciu łatwiej o błąd.
W sytuacji kiedy niemożliwe jest cięcie w linii białej, np. u kotki karmiącej lub z nowotworami sutka, wykonuje się cięcie boczne przez mięśnie. Dzięki temu dostęp do narządów jest stosunkowo łatwy, jednak urazowość zabiegu oraz krwawienie jest większe.

Przygotowanie do zabiegu, w tym premedykacja (uspokojenie/przygotowanie farmakologiczne) w zależności od osobniczych cech kotki oraz sprawności zespołu operującego trwa od 20 min do 45 min. Sam zabieg średnio ok 30 min. Kotka w zależności od rodzaju znieczulenia wybudzana jest od razu po zabiegu lub budzi się po ustąpieniu działania leków znieczulających. Oczywiście dla kotki najlepiej jest, gdy znieczulenie trwa jak najkrócej, ponieważ ryzyko komplikacji ze strony anestezjologicznej jest wtedy jak najmniejsze.  Znieczulenie lekami nowszej generacji  niesie za sobą mniejsze ryzyko podczas trwania narkozy. Oczywiście rola właściciela kończy się po podaniu leków do premedykacji.

alt

 

Po zabiegu:
 • - pamiętaj, że zwierzę powinno być ciepło przykryte i zamknięte w transporterze podczas podróży do domu
 • - kot może wymiotować – to normalna reakcja po narkozie
 • - w domu zwierzę będzie oszołomione, może mieć problemy z zachowaniem równowagi, trafieniem do kuwety itp.
 • - zapewnij zwierzęciu zaciszne, ciepłe miejsce na podłodze (nie kładź go na niczym, z czego mogłoby spaść!)
 • - zapewnij dostęp do świeżej wody
  - zacznij podawać jedzenie dopiero kilka godzin po zabiegu (zacznij od mokrej karmy , później możesz podać suchą karmę)
 • - pamiętaj o zabezpieczeniu rany kota przed lizaniem, drapaniem i innymi uszkodzeniami
 • - dbaj o utrzymanie rany w czystości i w suchym stanie
 • - 3 dni po zabiegu udaj się z kotem do lecznicy na podanie antybiotyku, o ile nie został podany antybiotyk o przedłużonym działaniu
 • - 10 dni po zabiegu udaj się do lecznicy na zdjęcie szwów ( kocury nie mają zakładanych szwów)
 • - jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym, nie wypuszczaj go przez jakiś czas po zabiegu (u kotki - do czasu zdjęcia szwów, u kocura – do czasu zagojenia się rany)
Dieta dla kastratów

Po sterylizacji/kastracji organizm zwierzęcia ulega przestrojeniu hormonalnemu. Wiąże się to z przyspieszeniem przemiany materii i intensywniejszym przyswajaniem składników pokarmowych. Niektóre koty mogą mieć w efekcie skłonności do przybierania na wadze. Aby temu zapobiec, należy zapewnić zwierzęciu dużo aktywności fizycznej oraz przestawić go na niskokaloryczną, dobrze zbilansowaną dietę (najlepiej zacząć podawać mu specjalną karmę dla kastratów np firmyalt lubalt

Zabieg sterylizacji staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza u kotów. Jest wyrazem dobrej opieki oraz świadomości właściciela. Stanowi najskuteczniejszą i najlepszą dla zwierzęcia metodę zapobiegania rozmnażaniu. Jest bezpieczny i ma korzystny wpływ na życie i zdrowie zwierzęcia. Umożliwia, między innymi wyeliminowanie pewnych niechcianych zachowań zwierzęcia (np. znaczenie moczem u kocurów), co ma istotny wpływ na komfort życia zarówno właściciela, jak i jego czteronożnego podopiecznego.

  

Szukaj

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Informacja

Przypominam o obowiązkowych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Obowiązkowi poddane są psy od 2-go m-ca życia. ZAPRASZAMY DO GABINETU-DLA KAŻDEGO NOWA KARTA TOVET -informacje na temat karty w zakładce AKTUALNOŚCI lub na miejscu w gabinecie
W okresie nasilonej aktywności kleszczy zapraszamy do gabinety na badania krwi. Wynik badania morfologicznego po 20 min.